Różnice pomiędzy transforamtorem suchym a olejowym

Dział dla spawalników i spawaczy. Praktyka spawalnicza, problemy techniczne, normy.

Różnice pomiędzy transforamtorem suchym a olejowym

Postautor: pupup » 05 sie 2018, 8:53

Wiadomo, są to urządzenia, które pełnią podobną rolę. Zastanawiam się jednak, jaka jest istotna różnica pomiędzy tymi dwoma typami transformatorów? Czy ktoś już to może wcześniej przerabiał i byłby w stanie podpowiedzieć?
pupup
 

Re: Różnice pomiędzy transforamtorem suchym a olejowym

Postautor: skyw » 09 sie 2018, 6:08

Wprawdzie oba urządzenia pełnią podobną funkcję w systemie energetycznym, to podstawowe różnice wynikają z ich budowy. Transformatory olejowe, chłodzone są olejem. Czasami dodatkowo są chłodzone wentylatorami (w zależności od potrzeb i bieżącego zużycia energii elektrycznej).
Transformatory suche, obsługują zwykle mniejsze napięcia, ich system chłodzenia nie jest więc tak rozbudowany jak w przypadku transformatorów olejowych.
skyw
 

Re: Różnice pomiędzy transforamtorem suchym a olejowym

Postautor: Marta Grzybowska » 07 lut 2019, 14:23

transformatory olejowe – w tym przypadku rdzeń urządzenia razem z jego uzwojeniem jest zanurzony w kadzi stalowej wypełnionej olejem mineralnym lub też olejem syntetycznym, kadź ta jest zamknięta i nie ma do niej dostępu, olej w przypadku tych transformatorów pełni rolę elementu izolacyjnego, najczęściej używane przy większych mocach, mają mniejsze wymiary od transformatorów suchych
transformatory suche – tego rodzaju urządzenia posiadają swoje uzwojenia oraz rdzeń w zalewie żywicznej lub też są one umieszczone w powietrzu, są one stosowane przede wszystkim wtedy, gdy chodzi o mniejsze moce, a także sprawdzają się w wybranych zastosowaniach specjalnych, ponadto używane są w miejscach, w których bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest zwiększone, mają większe wymiary od transformatorów olejowych
Marta Grzybowska
 


Wróć do Spawanie - teoria i praktyka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron